header

Rekvalifikace zvýší vaše sebevědomí a šance na trhu práce

Dříve bylo o vaší profesní kariéře rozhodnuto, už když jste byli v kolébce. Váš děd a otec byli kováři? Kovadlina se s pravděpodobností podobné jistotě nevyhnula ani vám. Dnes se před námi otevírá řada možností a vy se můžete stát, kým chcete – nehledě na povolání dědečka nebo dokonce na vystudovaný obor. Vzdělání není kapitola, kterou uzavřete v mládí. Vzdělání a kvalifikaci můžete získat kdykoliv v průběhu života. Takové změně se říká rekvalifikace a absolvují ji desítky tisíc lidí ročně.

Nejčastěji ji volí lidé, kteří mají problém sehnat práci nebo jsou ohroženi její ztrátou. Jedná se například o lidi, kteří mají vzdělání v oboru, s nímž se neuplatní na lokálním trhu práce, či lidé, kteří nechtějí dojíždět nebo se stěhovat za zaměstnáním. Rekvalifikace ale nemusí být jen východiskem z nouze. Může vám pomoci vyšlapat cestičku k vysněnému povolání, jako tomu bylo i v případě Michaely Janačové.

Po státnicích se s diplomem v kapse a optimismem vrhla do víru pracovního trhu. Věřila, že jako absolvent sociologie nebude mít problém najít místo v HR, které bylo vždy jejím snem. Rozeslala spoustu životopisů, všechny pokusy ale končily neúspěchem. Po třech měsících pochopila, že pouze s diplomem – bez praxe a znalostí pracovně právní legislativy – u personalistů zkrátka neuspěje a rozhodla se změnit taktiku. Našla si práci na pozici administrativní asistentky v neziskové firmě a o víkendech dojížděla do Prahy na rekvalifikační kurz Personalista. Nečekala, že vstup na trh práce bude tak náročný. Už v průběhu kurzu však cítila, že se její šance na získání zaměstnání razantně zvýšily. Při pohovorech se cítila sebejistější, protože se mohla opírat o lepší znalosti i zkušenosti z administrativy. Novou práci v oblasti personalistiky sice získala až po roce, ale cesty, která k vysněné práci vedla, nelituje. Každá zkušenost je podle ní k něčemu dobrá.

Díky rekvalifikaci můžete získat cenné znalosti a zkušenosti. Zvýšíte svou kvalifikaci a rozhled, což se odrazí i na vašem sebevědomí.  Někdo moudrý kdysi řekl: chceš-li změnit svět, změň nejdříve sám sebe. Investice do vzdělání a osobního rozvoje může být jednou z cest, jak se k této dávné moudrosti přiblížit v reálném životě.

Rekvalifikační kurzy nabízejí různé vzdělávací instituce. Trvají zpravidla několik měsíců a jejich cena se liší podle charakteru kurzu. Nejdražší kurzy stojí kolem 30 až 40 tisíc Kč.  Největší zájem je o kurzy zaměřené na základní počítačové dovednosti, svářečské kurzy, kurzy pro získání řidičských dovedností a kurzy účetnictví. Mnoho žen také láká profese kadeřnice či masérky. Se získáním nové kvalifikace a vědomostí pomáhají i úřady práce, které samy pořádají rekvalifikační kurzy nebo vám za určitých podmínek vybraný rekvalifikační kurz uhradí v rámci tzv. zvolené rekvalifikace.

Ne vždy ale rekvalifikace znamená zaručený úspěch. Někdy je těžké sehnat práci, i když absolvujete drahý rekvalifikační kurz. V některých oborech ve vybraných regionech (například v kadeřnictví v Praze) existuje velká konkurence a práce se v nich bez předchozí praxe hledá velmi těžko. Personalisté proto doporučují, abyste si před začátkem kurzu zmapovali pracovní trh v regionu, ve kterém žijete, a zjistili, po jakých pozicích je zde největší poptávka.  

„Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba ho tzv. ušít na míru konkrétnímu uchazeči. Jeho skladba a zaměření musí odpovídat nejen požadavkům doby, ale také konkrétní situaci na trhu práce. Naši zaměstnanci průběžně komunikují se zaměstnavateli i místními samosprávami, monitorují vývoj a potřeby trhu práce tak, aby rekvalifikační kurzy odrážely potřebu praxe,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. Pokud si tedy nejste jisti, zda rekvalifikace skutečně zvýší vaše šance na trhu práce, poraďte se s pracovníky kontaktního pracoviště ÚP.

Podíl nezaměstnaných letos v srpnu klesl na 5,6 %. Pokud přemýšlíte o karierní změně, jsou vám podmínky na trhu práce nakloněny.  V Česku je nyní rekordní počet volných míst a šance, že získáte novou práci, je alespoň v některých oborech relativně vysoká. Než však investujete čas a peníze do náročného rekvalifikačního kurzu, vše dobře promyslete. „Kariérní změnu plánujte předem,“ radí psycholog a psychoterapeut Dalibor Špok. „Vaše rozhodnutí by mělo mít více důvodů než jen aktuální nespokojenost. Mělo by se opírat o znalost vlastní osobnosti, zájmů a talentu, o vědomosti o trhu práce i o vysněném oboru. Jedině tak si můžete být jisti, že váš kariérní přechod nebude cestou z bláta do louže.“